Zawsze przygotowany – zadbaj o bezpieczeństwo ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Osoby starsze i niepełnosprawne to kolejna grupa, która w razie zagrożenia może mieć problemy z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Należy podjąć kilka kroków aby zwiększyć swoje szanse na wyjście bez szwanku z kryzysowej sytuacji.

skutki tsunami jak przetrwacźródło: www.latimes.com

  •  Jeśli nie jesteś w stanie pełnej sprawność stwórz osobistą sieć wsparcia. Wyznacz kogoś z bliskich osób aby skontaktowały się z Tobą w wypadek nagłego zdarzenia i przyszły Ci z pomocą – czy to w celu ewakuacji, czy zabezpieczenia w miejscu zamieszkania.
  • Przygotuj i noś przy sobie kartę bezpieczeństwa. Będzie to źródło informacje o Tobie gdy będziesz nieprzytomny lub niezdolny do komunikacji. W karcie bezpieczeństwa umieść informacje o lekach, które przyjmujesz, grupie krwi, alergiach i innych ważnych kwestiach dotyczących Twojego zdrowia. Umieść tam również dane kontaktowe do Twojego lekarza i osobistej sieci wsparcia.
  •  Jeśli korzystasz z pomocy instytucji opiekuńczych dowiedz się jaką procedurę stosują te instytucję na wypadek zdarzeń awaryjnych. Sporządź listę alternatywnych instytucji, które mogą Ci przyjść z pomocą na wypadek zagrożenia.
  • Jeśli korzystasz z wózka inwalidzkiego zaplanuj dokładnie drogi ewakuacyjne i zapewnij sobie kogoś, kto pomoże w razie potrzeby. Jeśli korzystasz z elektrycznego wózka postaraj się mieć zapasowy wózek, którego działanie nie jest uzależnione od energii elektrycznej.
  •  Jeśli jesteś osobą niedowidzącą albo niewidomą trzymaj dodatkową laskę przy łóżku. Doczep do niej gwizdek na wypadek konieczność zwrócenia na siebie uwagi. Ćwicz ostrożne poruszanie się. Drogi i ścieżki, które dobrze znasz w czasie katastrofy mogą być zagrodzone.
  •  Jeśli niedosłyszysz trzymaj dodatkowy zapas baterii do aparatu słuchowego w zestawie awaryjnym. Rozważ czy nie przechowywać aparatu słuchowego w pojemniku zamocowanym do Twojej szafki nocnej abyś mógł szybko go zlokalizować w razie awarii.
  • Jeśli masz problemy z komunikacją miej zawsze przy sobie papier, coś do pisania i wydrukowane podstawowe zwroty. Możesz mieć taki zestaw również w swojej go bag.

Niezależnie od powyższych zaleceń zapoznaj się pozostałymi artykułami, które mają pomóc przetrwać zagrożenie.

Zawsze przygotowany – jak przetrwać kataklizmy.

Autor: Treasure Hunter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *