Leśna Szkółka Niedzielna – lekcja 7 – Improwizowana piła ramowa.

 

Leśna Szkółka Niedzielna – lekcja 7 – Improwizowana piła ramowa.

piła ramowa bushcraft survival-6

 

Jeśli biwakujemy dłużej w jednym miejscu lub potrzebujemy dużo drewna na opał czy też budowę schronienia to przydadzą się nam odpowiednie narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest duża piła ramowa. Umożliwia ona piłowanie gałęzi i polan o stosunkowo dużej średnicy. Przenoszenie takiej piły może być jednak kłopotliwe ze względu na wagę oraz objętość a przecież zależy nam na tym aby nasz plecak był lekki.  Dziś zobaczymy jak zaimprowizować piłę ramową w terenie wykorzystując lekki brzeszczot, kawałek sznurka no i oczywiście nóż.

piła ramowa bushcraft survival-1Brzeszczot i kawałek sznurka wystarczy aby stworzyć dużą, funkcjonalną piłę. Resztę da natura.

 

Cel lekcji: Zbudować ramę do piły w terenie. Stworzyć funkcjonalne narzędzie.

 

Poziom: podstawowy

 

Narzędzia: Nóż, brzeszczot, kawałek sznurka

 

Opis: Aby przygotować w terenie piłę ramową potrzebujemy brzeszczot, kawałek sznurka o długości co najmniej dwa razy większej niż długości brzeszczotu oraz nóż, którym przygotujemy kawałki drewna, które stworzą naszą konstrukcję.

piła ramowa bushcraft survival-12Wszystkie elementy gotowe do złożenia.

Musimy przygotować dwie gałęzie o długości około 50cm i średnicy kilku centymetrów ( w zależności od naszego rozmiaru dłoni – dobrać średnicę tak aby chwyt był pewny i wygodny). W tych gałęziach będziemy mocowali brzeszczot. Do tego potrzebujemy gałąź długości brzeszczotu, która będzie pełnić rolę rozpórki i nada sztywność konstrukcji. Ostatnim elementem będzie kawałek drewna o długości około 30 cm, który po włożeniu między linki i kilkukrotnym okręceniu napnie całą ramę.

piła ramowa bushcraft survival-2

Używamy noża jako miarki.

piła ramowa bushcraft survival-3

Delikatne rozszczepienie tworzy miejsce na brzeszczot.

piła ramowa bushcraft survival-16 Pewny chwyt ułatwi pracę piłą.

Zaczynamy od delikatnego rozszczepienie końcówek gałęzi w ten sposób aby stworzyć miejsce na brzeszczot. Następnie możemy wykonać wcięcia, która zablokują brzeszczot w miejscu. Wystarczy wstawić w otwory w brzeszczocie małe kołki. Po napięciu konstrukcji kołki zablokują się w wycięciach.

piła ramowa bushcraft survival-8

Brzeszczot zablokowany w wycięciu za pomocą kołka.

piła ramowa bushcraft survival-13

piła ramowa bushcraft survival-14

 

Kolejnym krokiem będzie ‘wywiercenie’ nożem gniazd na rozpórkę. Ten etap wymaga największej dokładności. Rozpórka powinna być umieszczona około 25 cm nad brzeszczotem. Umożliwi to piłowanie gałęzi dużej średnicy. Końcówki rozpórki należy zaostrzyć tak, żeby dobrze pasowały do gniazd.

piła ramowa bushcraft survival-7

Rozpórka wstępnie osadzona w ramie.

piła ramowa bushcraft survival-17

 Rozpórka musi być dobrze dopasowana do gniazda.

Najważniejsze jest aby szczeliny na brzeszczot były ułożone w dokładnie tej samej linii co wyżłobienia na rozpórkę. Sama rozpórka musi być bardzo dobrze spasowana z gniazdami aby w czasie napinania ramy nie doszło do wygięcia brzeszczota.

Na górnych końcach gałęzi tworzących ramę czyli tam gdzie będziemy wiązać sznurek również wykonujemy wcięcia – będą one utrzymywały linkę na miejscu.

piła ramowa bushcraft survival-11

Wcięcie zabezpieczy linkę przed przesuwaniem się.

piła ramowa bushcraft survival-15

Wszystkie elementy są już gotowe. Umieszczamy brzeszczot w szczelinach, zawiązujemy linkę (przynajmniej podwójnie) i umieszczamy na miejscu rozpórkę. Dokładamy ostatni patyk, który wsadzamy między linki i zaczynamy okręcać. Po odpowiednim napięciu patyk oprze się na rozpórce.

piła ramowa bushcraft survival-4

Gotowa piła jest efektywnym narzędziem.

piła ramowa bushcraft survival-5

piła ramowa bushcraft survival-6

piła ramowa bushcraft survival-10Patyk między linkami po kilkukrotnym okręceniu napina całą konstrukcję.

 

Ważny jest dobór materiału – gałęzie bez sęków łatwiej będzie równo rozszczepić. Aby drewno się dalej nie rozszczepiało można miejsca nad brzeszczotem obwiązać sznurkiem. Leszczyna dostarczy dobry materiał do wykonania tego zadania.

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze to nasza piła jest gotowa do pracy. Jeśli brzeszczot się wygina to znaczy, że rozpórka nie jest umieszczona dokładnie w linii brzeszczotu i trzeba poprawić ten element. Wykonanie takiej piły jest proste i nie zajmuje wiele czasu.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Zapoznajcie się też z poprzednimi lekcjami naszej Leśnej Szkółki Niedzielnej.

 

Autor: Marcin Surowiec “Treasure Hunter”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *