Nerka EDC Baribal – recenzja.

 

Nerka EDC Baribal – recenzja po 5 miesiącach ciągłego użytkowania.

nerka edc baribal test-7

Firma Baribal weszła przebojem na polski rynek produktów taktycznych i akcesoriów EDC. Nerka EDC to chyba najbardziej popularny produkt tego wytwórcy. W maju prezentowaliśmy Wam tę kieszeń w szczegółach. Po pierwszych wrażeniach czas na recenzję po dłuższym czasie użytkowania. Od ponad 5 miesięcy nerka towarzyszy nam codziennie. W czasie wielu wędrówek w terenie, w górach, podczas jazdy na rowerze.  Towarzysz nam również w pracy. Nie traktujemy jej ze szczególną ostrożności a wręcz przeciwnie- bliskie spotkania z podłożem różnego sortu nie są jej obce. Taki czas użytkowania w różnych warunkach i w różnych zastosowaniach pozwolił nam wyrobić sobie zdanie na temat tego produktu. Poznaliśmy największe zalety oraz wady opisywanego rozwiązania. Jak dokładnie wygląda produkt możecie zobaczyć w naszym poprzednim wpisie:

Nerka EDC Baribal – pierwsze wrażenia.

nerka edc baribal test-9

nerka edc baribal test-10

Dziś skupimy się na kilku refleksjach.

IMG_20140518_122402(1)

Zacznijmy od tego, że nerki używaliśmy w zadaniach cywilnych i ogólnie ujmując outdoorowych. Nie testowaliśmy i raczej nie będziemy testować takich produktów w działaniach militarnych czy też paramilitarnych. Nie leży to po prostu w obszarze naszych zainteresowań i nie posiadamy kompetencji aby oceniać produkt według takich kryteriów.

IMG_20140816_125315

nerka edc baribal poland-1 Piła, krzesiwo, nóż, rękawice – na zewnątrz mamy mnóstwo możliwości troczenia ekwipunku.

Co możemy więc napisać o nerce EDC Baribal? To co rzuciło się nam od razu w oczy i miało wpływ na całe dalsze użytkowanie to rozmiar. Nerka jest naprawdę duża. W działaniach terenowych pozwala to swobodnie przenosić ekwipunek na dzienną wędrówkę w nerce bez potrzeby korzystania z plecaka czy torby. Dodatkowo konstrukcja pasa umożliwia bardzo stabilne podpięcie np. manierki lub noża. W typowym użytkowaniu EDC nerka może być jednak za duża. Ze względu na głębokość, przedmioty umieszczone na dnie nerki są w zasadzie niedostępne bez wyciągnięcia przedmiotów znajdujących się nad nimi. Ale trudno to nazwać wadą – po prostu trzeba mieć świadomość ograniczeń konstrukcji. Pojemność kontra szybki dostęp do całego wyposażenia. Oczywiście można zapakować dużo mniej przedmiotów i wtedy dostęp do nich jest doskonały ale czy w takim wypadku warto inwestować w tak dużą kieszeń? Ten sam producent oferuje nerkę w wersji mini. Jeśli nie jesteś pewien czy ta nie będzie dla Ciebie za duża to przemyśl dobrze co chcesz nosić w zestawie EDC.

IMG_20140816_125625

nerka edc baribal-15Przedmioty ze zdjęcia bez problemu mieszczą się w nerce.

nerka edc baribal-16 Przykładowe wypełnienie przedniej kieszeni.

Jakość wykonania i trwałość.

W nerce zastosowano materiały najwyższej jakości i to widać. Po 5 miesiącach codziennego użytku na nerce nie ma praktycznie żadnych śladów użytkowania. Gdyby wyczyścić kilka drobnych zabrudzeń zdobytych w terenie nerka śmiało mogłaby udawać nowy egzemplarz. Jedynym miejscem, które w tym temacie odstaje to wewnętrzne gumy organizera. Częste ocieranie przedmiotami z ostrymi lub po prostu niezbyt łagodnymi krawędziami sprawiło, że ten element trochę zaczął się zużywać. Jednak obecne wersje nerki wyposażone są już w zmienione, bardziej odporne gumy.

nerka edc baribal poland-1-2

nerka edc baribal poland-2

nerka edc baribal poland-5

nerka edc baribal test-8

nerka edc baribal-20

Praktyczność i wyposażenie.

 

Jak już wyżej wspominaliśmy pojemność i wyposażenie zewnętrzne nerki umożliwiają spakowanie praktycznie pełnego ekwipunku na całodzienną wędrówkę. Pozwala to też nosić bardzo rozbudowany zestaw EDC. Naszym zdaniem produkt firmy Baribal najbardziej błyszczy w działalności outdoorowej. Dopięcie na zewnątrz rękawic roboczych czy krótkiej maty do siedzenie jest bardzo praktyczne i świetnie sprawdza się w terenie. Klasyczne noszenie nerki czyli na pasie jest bardzo wygodne dzięki szerokiej taśmie. Bardzo szybko zapominamy, że cokolwiek niesiemy .

IMG_20140816_104535Chest rig to świetna opcja gdy niesiemy plecak z dużym pasem biodrowym.

IMG_20140816_114304

nerka edc baribal test-1Dostęp do tylnej kieszeni jest bardzo łatwy po odpięciu górnych taśm. Nerka trzymana jest tylko dolną taśmą.

nerka edc baribal test-2

nerka edc baribal test-3

nerka edc baribal test-4Nerka zapięta na klatce piersiowej nie ogranicza ruchów i nie utrudnia działań obozowych.

nerka edc baribal test-5

nerka edc baribal-2

nerka edc baribal-3

Nerka na pasie nie ogranicza też w żaden sposób swobody ruchów i pozwala prowadzić wszelkie prace obozowe. Jednak ten sposób przenoszenia jest możliwy tylko gdy nie używamy plecaka z dużym pasem biodrowy. Pasy biodrowe świetnie przenoszą obciążenia jednak wyjątkowo utrudniają przenoszenie jakiegokolwiek ekwipunku na pasku. Na szczęście do nerki EDC Baribal możemy dokupić taśmy i klamry, które umożliwią montaż w postaci chest rig’u. Naszym zdaniem jest to najbardziej wygodna opcja korzystania z tego produktu w terenie. Nawet jeśli nie mamy założonego dużego plecaka warto rozważyć takie przenoszenie nerki. Będzie to też doskonały sposób montażu w czasie aktywności „na siedząco” np. w kajaku. Nerka zamocowana na klatce piersiowej jest cały czas pod ręką. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza lokalizacja. Wszystko mamy przed oczami, nerkę możemy łatwo rozpiąć jedną ręką. Tak zamontowana nie przeszkadza też w pracach obozowych. Sięganie i dobywanie ekwipunku z nerki umieszczonej z boku lub z tyłu na pasie zawsze będzie mniej wygodne.

Jeśli chodzi o wyposażenie wewnątrz to mamy w zasadzie tylko jedną uwagę. Przydałby się D-ring umożliwiający podczepienie np. kluczy. Jak już wspominaliśmy nerka jest dosyć głęboka i znalezienie w niej drobnych przedmiotów może być czasem kłopotliwe, zwykły D-ring mógłby bardzo pomóc w tej kwestii. Wiemy, że za niewielką dopłatą można zażyczyć sobie wszycie takiego elementu. Możliwe są też inne modyfikacje, np. bryzgoszczelne zamki, wewnętrzne haczyki czy dodatkowe organizery gumowe.

10425028_357088441134015_6864453943891091518_nObecne wersje posiadają detale w kolorze cordury – zdjęcie producenta.

10527699_357088444467348_1138676679069523214_nObecne wersje posiadają detale w kolorze cordury – zdjęcie producenta.

Układ kieszeni pozwala przypisać im pewne funkcje. Tylna, „ukryta” kieszeń przeznaczona została na przedmioty wyjmowane bardzo rzadko. Znalazły się tam dowód rejestracyjny samochodu, dokumenty i zapasowy buff. Przednia kieszeń przeznaczona została na przedmioty najczęściej wyjmowane – portfel, klucze do auta. Kieszeń główna pomieściła cały pozostały ekwipunek, którego częstotliwość używania jest trudna do określenia.

Podsumowanie.

 

nerka edc baribal-26

ekwipunek do lasu survival bushcraft-1

ekwipunek do lasu survival bushcraft-2Pełny ekwipunek na dzienną wędrówkę.

ekwipunek do lasu survival bushcraft-3

Nerka EDC Baribal to bardzo dobry produkt w konkurencyjnej cenie. Naszym zdaniem najlepiej sprawdza się w terenie z dokupionym montażem na klatkę piersiową. Na co dzień sprawdzi się u osób noszących bardzo rozbudowany zestaw EDC. Pozostali może powinni przyjrzeć się wersji mini lub organizerom EDC firmy Baribal. Nasz egzemplarz z pewnością będzie służył w czasie wypadów terenowych gdyż tam,naszym zdaniem, Baribal czuje się najlepiej.

Jak zawsze zapraszam na naszego Facebooka.

 

Autor: Marcin Surowiec “Treasure Hunter”

Posted in EDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *