Poncho – ochrona przed deszczem i survivalowe schronienie

Wyruszając nawet na krótki, jednodniowy wypad w teren warto zabezpieczyć się na wypadek deszczu. Możemy spakować kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe albo poncho.

Zaletą poncho z pewnością jest fakt, że w razie potrzeby czy też po prostu w czasie postoju możemy zbudować bardzo szybko schronienie.

_IGP7886

Na leśny użytek warto rozważyć zakup trochę cięższego ale bardziej odpornego poncho niż większość oferowanych modeli turystycznych. Pozwoli to bez obaw rozkładać poncho na ziemi. Będzie też ono bardziej odporne na zniszczenie np. w czasie przedzierania się przez zarośla.

DD Poncho

Ważnym dodatkiem są doszyte fragmenty materiału chroniące rękawy przed deszczem w czasie noszenia poncho.

DD Poncho

DD Poncho

_IGP7890

_IGP7891

Poza oczywistym wykorzystaniem poncho do ochrony przed deszczem w czasie marszu warto poznać kilka możliwości rozłożenia go w celu zapewnienia schronienia w czasie postoju lub noclegu.

Różne poncho na rynku mają rożne rozmiary. Wiadomo – im większe poncho tym większe schronienie zbudujemy. DD Poncho ma wymiary 245cm na 140cm co jest całkiem niezłym wynikiem.

Schronienie poncho dd poncho

Najprostszy sposób na budowę schronienia to po prostu rozpięcie poncho między drzewami na odpowiedniej wysokości. Ten sposób sprawdzi się najlepiej w czasie postoju na posiłek i w bezwietrznych warunkach. Jeśli w czasie deszczu rozłożymy w ten sposób poncho odwrócone na drugą stronę i rozwiniemy kaptur to otrzymany doskonałe urządzenie do zbierania deszczówki.

Schronienie DD Poncho survival

Jeśli planujemy spędzić noc w terenie i konieczne jest osłonięcie się od wiatru możemy rozłożyć poncho z jedną stroną przyszpiloną do ziemi. Dodatkowe odciągnięcie kaptura zwiększy przestrzeń w naszym schronieniu.

_IGP7894

DD Poncho

DD Poncho

Z poncho możemy też stworzyć prostą, dwuspadową konstrukcję. W zależności od pogody możemy przyszpilić ja do ziemi lub unieść nieco dla zapewnienia większej przestrzeni. Pętle wszyte po środku poncho ułatwiają budowę takiej konstrukcji.

DD Poncho Schronienie Survival

DD Poncho schronienie bushcraft

DD Poncho

W ostateczności gdy nasza wycieczka nie potoczy się zgodnie z planem i będziemy musieli spędzić noc w lesie możemy zrobić z naszego poncho awaryjny bivy bag. Takie schronienie nie zapewni zbyt dużej wentylacji ale w razie potrzeby może być jedynym wyjściem.

DD Poncho survival

DD Poncho

DD Poncho z pewnością nie jest wyborem dla miłośników turystyki ultra light. Poncho wykonane z mocnego, podgumowanego materiału waży 990g. Dzięki tej wadze oferuje jednak zdecydowanie większą odporność i wytrzymałość niż lżejsze odpowiedniki i posłuży przez długi czas. Jest też na tyle długie, że zapewnia możliwość budowy sensownego schronienia. Dodatkowa ochrona rękawów i pętlę montażowe to kolejne atuty tego produktu.

Oczywiście przedstawione powyżej konfiguracje to tylko część możliwości. Warto poeksperymentować i zobaczyć, która metoda będzie najlepsza dla nas.

Jeśli polubisz nas na facebook’u to nie przegapisz żadnego nowego wpisu.

 

Autor: Treasure Hunter

 

 

2 thoughts on “Poncho – ochrona przed deszczem i survivalowe schronienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *