Wyruszając nawet na krótki, jednodniowy wypad w teren warto zabezpieczyć się na wypadek deszczu. Możemy spakować kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe albo poncho.
Zaletą poncho z pewnością jest fakt, że w razie potrzeby czy też po prostu w czasie postoju możemy zbudować bardzo szybko schronienie.
Na leśny użytek warto rozważyć zakup trochę cięższego ale bardziej odpornego poncho niż większość oferowanych modeli turystycznych. Pozwoli to bez obaw rozkładać poncho na ziemi. Będzie też ono bardziej odporne na zniszczenie np. w czasie przedzierania się przez zarośla.
Ważnym dodatkiem są doszyte fragmenty materiału chroniące rękawy przed deszczem w czasie noszenia poncho.
Poza oczywistym wykorzystaniem poncho do ochrony przed deszczem w czasie marszu warto poznać kilka możliwości rozłożenia go w celu zapewnienia schronienia w czasie postoju lub noclegu.
Różne poncho na rynku mają rożne rozmiary. Wiadomo – im większe poncho tym większe schronienie zbudujemy. DD Poncho ma wymiary 245cm na 140cm co jest całkiem niezłym wynikiem.
Najprostszy sposób na budowę schronienia to po prostu rozpięcie poncho między drzewami na odpowiedniej wysokości. Ten sposób sprawdzi się najlepiej w czasie postoju na posiłek i w bezwietrznych warunkach. Jeśli w czasie deszczu rozłożymy w ten sposób poncho odwrócone na drugą stronę i rozwiniemy kaptur to otrzymany doskonałe urządzenie do zbierania deszczówki.
Jeśli planujemy spędzić noc w terenie i konieczne jest osłonięcie się od wiatru możemy rozłożyć poncho z jedną stroną przyszpiloną do ziemi. Dodatkowe odciągnięcie kaptura zwiększy przestrzeń w naszym schronieniu.
Z poncho możemy też stworzyć prostą, dwuspadową konstrukcję. W zależności od pogody możemy przyszpilić ja do ziemi lub unieść nieco dla zapewnienia większej przestrzeni. Pętle wszyte po środku poncho ułatwiają budowę takiej konstrukcji.
W ostateczności gdy nasza wycieczka nie potoczy się zgodnie z planem i będziemy musieli spędzić noc w lesie możemy zrobić z naszego poncho awaryjny bivy bag. Takie schronienie nie zapewni zbyt dużej wentylacji ale w razie potrzeby może być jedynym wyjściem.
DD Poncho z pewnością nie jest wyborem dla miłośników turystyki ultra light. Poncho wykonane z mocnego, podgumowanego materiału waży 990g. Dzięki tej wadze oferuje jednak zdecydowanie większą odporność i wytrzymałość niż lżejsze odpowiedniki i posłuży przez długi czas. Jest też na tyle długie, że zapewnia możliwość budowy sensownego schronienia. Dodatkowa ochrona rękawów i pętlę montażowe to kolejne atuty tego produktu.
Oczywiście przedstawione powyżej konfiguracje to tylko część możliwości. Warto poeksperymentować i zobaczyć, która metoda będzie najlepsza dla nas.
Jeśli polubisz nas na facebook’u to nie przegapisz żadnego nowego wpisu.
Autor: Treasure Hunter
Jakie wymiary ma to poncho po rozłożeniu?
Ponad kilogram to jednak za duzo ja kna poncho. Do 0,5kg bylo by ok.
To poncho jest pancerne i skąd taka waga. Jak szukasz czegoś lekkiego to sprawdź ten produkt:
http://bushcraftowy.pl/sklep/tarpy-plachty-biwakowe/234-dd-poncho-lite-ultralekkie-tarp.html
Pozdrawiam