Leśna Szkółka Niedzielna – lekcja 16 – Jak zrobić łyżkę zwykłym nożem.

 

jak-zrobić-łyżkę-bushcraft-5Aby wygodnie biwakować w terenie dobrze mieć przy sobie podstawowe wyposażenie. Z pewnością przedmiotami, z których na pewno będziemy korzystać są przybory kuchenne. Kociołek, kubek, łyżka – każdy wędrowiec w czasie swoich przygód musi znaleźć chwilę na odpoczynek i posiłek.

Ale prawdziwy bushcrafter powinien wiedzieć jak przy użyciu podstawowego noża wykonać prostą łyżkę czy kubek w terenie z tych materiałów które oferuje las. W dzisiejszej lekcji zajmiemy się tym tematem.

Cel lekcji: wykonać prostą łyżkę

Poziom: podstawowy

Narzędzia: nóż, siekierka

Opis lekcji. Przed rozpoczęciem pracy należy wybrać odpowiedni kawałek drewna. Teoretycznie każdy gatunek się nada ale lepiej pominąć drewno żywiczne i bardzo twarde. To pierwsze może wpłynąć na smak potraw a drugie będzie trudne w obróbce.

Przy wytwarzaniu łyżek, kubków, misek i tym podobnych przedmiotów zwykłym nożem największy problem stanowi wyżłobienie wklęsłości. Są oczywiście dostępne specjalistyczne zakrzywione noże ale my staramy sobie radzić najprostszymi środkami i dostępnymi zawsze i dla każdego. Dlatego dwie techniki, na których się dziś skupimy wymagają tylko zwykłego noża.

Pierwsza technika polega na wypaleniu żarem “komory zupnej”. Musimy rozpalić ogień a następnie układać żar w miejscu naszego planowanego zagłębienie i wypalać tak długo aż efekt będzie wystarczający. Od nas zależy jak głęboką łyżkę chcemy uzyskać.jak-zrobić-łyżkę-bushcraft-1

Gdy jest mokro trzeba dobrze się przygotować do rozpalenia ognia.
jak-zrobić-łyżkę-bushcraft-2

jak-zrobić-łyżkę-bushcraft-3

Nóż Condor Hudson Bay może zastąpić małą siekierkę.jak-zrobić-łyżkę-bushcraft-4

Drugą metodą otrzymania zagłębienia jest wykorzystanie świdra i łuk. Używamy zestawu tak jak przy rozpalaniu ognia łukiem ogniowym ale nie chodzi nam o otrzymanie żaru a o wywiercenie odpowiedniego zagłębienia.

Jeśli skorzystamy z pierwszej techniki to musimy wydrapać zwęglone fragmenty drewna. Nie jest to trudne- wymaga tylko nieco cierpliwości.

Gdy skończymy wypalanie to możemy zabrać się za struganie. To pracochłonny proces ale bardzo relaksujący i satysfakcjonujący.

Pamiętajcie żeby zawsze zabierać ze sobą apteczkę z opatrunkiem. Skaleczenia przy pracach nożem zdarzają się najlepszym.

A żeby dowiedzieć się więcej i zobaczyć jak powstała nasza łyżka zapraszam Was na film.

Zapraszam Was również na szkolenia survivalowe i warsztaty bushcraftowe.

Autor: Marcin Surowiec “Treasure Hunter”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *