Odblask to nie obciach – bezpieczeństwo na drodze.

Survival to nie tylko rozpalanie ognia i budowa schronienia w terenie. Stosowanie zasad sztuki przetrwania powinno przejawiać się w każdym aspekcie naszego życia.

odblask survivalNadchodzi jesień, słońce szybciej zachodzi a na drogach jest mokro. W tym okresie pojawia się problem ograniczonej widoczności na drogach.

Zainwestujmy w bezpieczeństwo kilka złotych i nośmy odblaski. Jeśli my lub nasi najbliżsi ( szczególnie dzieci) zmuszeni jesteśmy do poruszania się pieszo lub na rowerze po zmroku po jezdni lub poboczu koniecznie załóżmy kilka odblasków.

Poniżej znajdziecie kilka faktów, które powinny rozwiać Wasze wątpliwości.

  • Człowiek, idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku, jest widoczny w światłach samochodu z 20 m.
  • Człowiek, idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku, jest widoczny w światłach samochodu z 30 m.
  • Pojazd poruszający się z prędkością 90km/h w ciągu sekundy pokonuje 25m.
  • Człowiek, idący poboczem z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu ze 150-300 m ( w światłach długich nawet z 1 kilometra)
  • W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tyś ludzi, okaleczonych w wypadkach, zostaje ok. 70 tyś. Prawie 50% to piesi i rowerzyści.
  • Od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.

 

Na szczęście już niedługo noszenie odblasków będzie obowiązkowe. Ale nie warto czekać na przepisy – zadbaj o bezpieczeństwo Twoje i Twoich dzieci już dziś!

 

Wykorzystano dane Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Nadzieja.

Autor: Treasure Hunter

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *