Leśna Szkółka Niedzielna – lekcja 2 – Ogień bez użycia narzędzi.

Czas wrócić do naszej Leśnej Szkółki Niedzielnej. Dziś zapraszamy na lekcję numer 2, na której dowiemy się jak rozpalić ognisko bez użycia narzędzi przy wykorzystaniu tylko jednej zapałki.

jak rozpalić ogień survival

 

Cel lekcji – zdobyć umiejętność budowy stabilnego ogniska używając tylko gałęzi różnej średnicy bez użycia narzędzi. Rozpalić ogień używając tylko jednej zapałki bez pomocy rozpałek.

Poziom – podstawowy.

Dozwolony sprzęt – 1 zapałka.

Opis. Wiele osób woli budować ognisko z małych gałęzi dostępnych w lesie zamiast rąbać i rozłupywać większe kawałki. Metoda ta jest łatwiejsza jednak w bardzo niekorzystnych warunkach może zawieść. Budując ognisko tą metodą musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim ważne jest jaki materiał i skąd będziemy zbierać. Dobre przygotowania zapewnią nam sukces.

jak rozpalić ogień survivalMateriał musimy podzielić według grubości: od najcieńszych gałązek grubości zapałki do paliwa zasadniczego.

Musimy zebrać materiał o kilku grubościach. Najpierw najcieńsze gałązki o średnicy zapałek, potem nieco grubsze o średnicy ołówka, dalej o średnicy kciuka aż do pełnowymiarowego paliwa.

jak rozpalić ogień survival bushcraftOkoło dwóch pełnych garści najdrobniejszego materiału powinno wystarczyć aby rozpalić ogień tą metodą.

Równie ważne jest to skąd zbierzemy nasz materiał. Materiału nie zbieramy z ziemi! Wszystkie gałązki muszą być nad ziemią. Czy to będą martwe gałęzie czy całe martwe stojące drzewa – tylko taki materiał nas interesuje.

jak rozpalić ogień survival bushcraftDrewno, które nie ma kontaktu z ziemią będzie zawsze bardziej suche niż drewno leżące bezpośrednio na ziemi.

Wiele osób nie może rozpalić ognia tylko dlatego, że zbiera materiał z wilgotnej ziemi. Jeśli nie mamy pewności czy drewno jest martwe i suche możemy je złamać. Suche wyraźnie trzaśnie. Zimą możemy odsłonięty kawałek drewna przyłożyć do ust. Mokre drewno będzie zimne a suche ogrzeje się od ciepła naszego ciała i będzie miało odczuwalnie neutralną temperaturę.

jak rozpalić ogień survival bushcraft

Często dobrym wskaźnikiem tego, że drewno jest martwe i suche jest odchodząca kora.

W warunkach dużej wilgotności nawet drewno nieleżące na ziemi może być dosyć wilgotne. Musimy bardzo starannie oddzielić nasze najcieńsze gałązki aby liczyć na sukces. Jeśli odpalimy tak przygotowane ognisko przy użyciu jednej zapałki to zrobimy wielki krok na drodze do rozpalania ognia w każdych warunkach.

jak rozpalić ogień survival bushcraftOczyść miejsce pod ognisko i zbuduj platformę z suchego drewna. Konstrukcja powinna zapewnić dobry dopływ tlenu do rozpalanego materiału.

jak rozpalić ogień survival bushcraftOprzyj najdrobniejsze gałązki o konstrukcję i podłóż ogień z zapałki. Gdy płomienie zaczną wystawać ponad materiał możesz ostrożnie dokładać coraz grubsze drewno.

jak rozpalić ogień bushcraft survivalMusisz uważać aby nie zdusić ognia dokładając zbyt dużo materiału. Po deszczu nawet materiał nie zbierany z ziemi ma w sobie dużo wilgoci- widać to po ilości dymu.

jak rozpalić ogień survivalJeśli wszystko zrobiłeś dobrze możesz wstawić kubek z wodą aby po chwili…

jak rozpalić ogień survival…delektować się gorącą czekoladą.

W kolejnych lekcjach nauczymy się innych metoda rozpalania ognia – przydatnych gdy ta opisana wyżej nie wystarczy.

Test –Aby wykonać tę lekcje nie wolno Ci użyć żadnej rozpałki ( kory brzozy, żywicy, smolnych szczapek itp). Nie wolno Ci też użyć noża ani innego narzędzia. To ćwiczenie pokaże Ci jak istotną rolę w sztuce rozpalania ognia pełnią prawidłowe przygotowania i selekcja materiału.

Aby poznać tę i inne techniki w praktyce zapraszam Cię na kurs survivalu!

Zapoznaj się też z pozostałymi lekcjami Leśnej Szkółki Niedzielnej.

Polub nas na Facebooku jeśli nie chcesz przegapić żadnej lekcji oraz innych wpisów.

 

 

Autor: Marcin Surowiec

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *