Condor Mayflower – klimatyczny nóż do prac precyzyjnych

condor-mayflower-1

Condor Mayflower pojawił się w ofercie Condor Tool and Knife na początku roku 2016. Ten mały nóż został zaprojektowany przez Joe Flowersa – człowieka, który ma bardzo duże doświadczenie bushcraftowe i wie, co jest istotne w nożu terenowym.

Mayflower jeśli chodzi o gabaryty wchodzi do kategorii niewielkich noży podręcznych, których głównym zadaniem będą prace precyzyjne. W praktyce to właśnie większość prac obozowych należy do tej kategorii. Wielu producentów ma tego świadomość i tworzy noże właśnie w takich gabarytach. Można tu wymienić między innymi Esee Izula 2, Ka-Bar BK14, Rat 3/Esee 3 i wiele innych.

Condor nawiązuje do tradycyjnej stylistyki ale wykorzystując mniej tradycyjne materiały. Dlatego w tej konstrukcji znajdziemy rękojeść z micarty i głownię ze stali nierdzewnej o grubości 3mm (grubość zmniejsza się w stronę czubka). Nóż świetnie trzyma się dłoni nawet gdy jest mokry. Całość natomiast przenosimy w bardzo ładnej, skórzanej pochewce.

condor-6

condor-7

Nóż doskonale radzi sobie z dokładnymi pracami. Świetnie struga i rzeźbi. Płaski szlif powoduje, że nóż bardzo dobrze tnie. Idealnie sprawdzi się w obozowej kuchni.

Rękojeść jest przyjemnie wyprofilowana i długotrwała praca nie męczy dłoni. Jednak trzeba mieć świadomość, że takie konstrukcje będą naprawdę wygodne dla osób o mniejszych dłoniach. Jeśli masz naprawdę duże dłonie to to raczej nie jest wybór dla Ciebie.

Cała konstrukcja jest bardzo lekka – sam nóż waży jedyne 84 gramy. Dzięki temu możemy śmiało przenosić go na szyi.

Grzbiet noża współpracuje też z krzesiwem syntetycznym.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć tego narzędzia.

noz-condor-mayflower-1

noz-condor-mayflower-2

noz-condor-mayflower-3

noz-condor-mayflower-4

noz-condor-mayflower-5

noz-condor-mayflower-6

noz-condor-mayflower-7

noz-condor-mayflower-8

noz-condor-mayflower-9

noz-condor-mayflower-10

noz-condor-mayflower-11

noz-condor-mayflower-12

Dla kogo dobra będzie taka konstrukcja? Na pewno dla turystów, którzy szukają klimatycznego bardzo praktycznego i lekkiego noża. W zastosowaniu outdoorowym ten nóż podoła każdemu zadaniu a w sytuacji kryzysowej nada się nawet do rozsądnego batonowania.

Będzie też to dobry wybór dla bardziej doświadczonych leśnych wędrowców, którzy doskonale radzą sobie z małym nożem jako jedynym narzędziem.

No i w końcu będzie to świetny wybór dla osób, które zabierają w teren piłę lub siekierkę a noża używają tylko do prac precyzyjnych.

Zachęcam do zapoznania się z tym ciekawym nożem.

 

Autor: Marcin Surowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *