Tarp czyli inaczej płachta biwakowa jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem schronienia biwakowego. W wielu sytuacjach będzie bardziej komfortowy od tradycyjnego namiotu. Nie tylko zapewni przestrzeń do spania ale również pozwoli gotować czy prowadzić prace obozowe nie przejmując się deszczem.
DD Tarp 3×3 w kolorze coyote brown.
Dziś spróbujemy przybliżyć Wam podstawowe, najczęściej wykorzystywane przez nas konfiguracje schronień z użyciem tarpa firmy DD Hammocks w rozmiarze 3m x 3m.
W zależności od konfiguracji będziecie potrzebować różnej ilości odciągów i szpilek. Dobierając sznurek na odciągi zwróćcie uwagę na jego wagę. Wbrew pozorom linii i linki potrafią swoje ważyć. Szpilki można zastąpić wystruganymi w terenie kołkami jeśli wiemy, że będzie na to czas. My jednak wolimy mieć przy sobie przynajmniej 4 szpilki aby w razie nagłej konieczności rozbicia schronienia albo rozkładania obozu w fatalnych warunkach pogodowych nie tracić czasu na struganie. Po wstępnym rozłożeniu tarpa możemy poszukać materiałów i dorobić kołki.
Rękaw ochronny zaprojektowany do użycia z hamakami doskonale nadaje się do pakowania tarpa 3×3.
Pierwsza konfiguracja jest bardzo prosta, uniwersalna i efektywna. Wystarczy puścić linkę przez centralnie wszyte pętle, przywiązać do dwóch drzew na pasującej nam wysokości i napiąć odciągi. Możemy puścić drugą linkę pod tarpem aby wykorzystać ją np. do suszenie rzeczy albo podwieszenia ekwipunku. Korzystając z tej konfiguracji możemy w zależności od pogody powiesić tarp wysoko i zapewnić sobie bardzo dużą przestrzeń roboczą albo przyszpilić do ziemi i zapewnić sobie dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem. Jest to też konfiguracja, którą używamy z hamakiem.
Po obniżeniu konstrukcja dają dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem.
Luksusowe warunki dla jednej osoby.
Gdy zajdzie potrzeba możemy dołożyć “drzwi”.
Drugą konfiguracją bardzo szybką do rozstawienia jest tzw. diament. Z tej konfiguracji korzystamy gdy musimy bardzo szybko rozłożyć tarpa. Wystarczy zawiązać jeden róg do drzewa na wysokości około 2 metrów, odciągnąć przeciwległy róg i przyszpilić do ziemi a następnie przyszpilić pozostałe rogi. W ten sposób można zbudować schronienie w kilkadziesiąt sekund. Dla zwiększenia przestrzeni można podciągnąć środek tarpa korzystając ze środkowego odciągu.
Szybki sposób na schronienie.
Kolejnym bardzo łatwym i szybkim sposobem rozłożenia płachty biwakowej jak tak zwane “lean-to”. Po prostu dwa rogi wiążemy na pożądanej wysokości a pozostałe rogi przyszpilamy do ziemi. Jest to bardzo dobre schronienie w dobrych warunkach pogodowych. Jeśli obawiamy się deszczu możemy zmodyfikować tę konfigurację dodając daszek.
Proste schronienie “lean-to”
Tarp pozwala również zbudować zadaszenie chroniące tak jak namiot. Można to zrobić modyfikując nieco pierwszą konfigurację (wersję przyszpiloną do ziemi).
Ta konfiguracja również zapewnia dużo przestrzeni. W razie konieczność frontowe rogi można spiąć razem i zamknąć konstrukcję.
Wszystkie powyższe ustawienia wymagały obecności drzew. Jeśli jednak poruszamy się po bezdrzewnym terenie możemy rozłożyć nasz tarp używając kija trekingowego.
Przedstawiliśmy tylko kilka najpopularniejszych metod rozstawiania tarpa. Możliwości jest dużo więcej i zawsze znajdziemy setup pasujący do wymagań konkretnego wyjazdu.
Pamiętajcie, że również poncho można wykorzystać jako schronienie.
Autor: Treasure Hunter
Lubie jeszcze wariant na trojkat prostokatny gdzie jest podlogaz tarpa. 🙂
Super, ale ile metrów linki potrzeba by rozpiąć tarpa pod hamak ? I jak ją pociąć?
10 metrów głównej linki i po 3-4m na odciągi.