Mors Kochanski ‘Bushcraft’ – Firecraft czyli sztuka niecienia ognia – cz.1

Nie ulega wątpliwości, że sztuka rozpalania ognia jest jedną z najistotniejszych rzeczy w kontekście przetrwania w terenie w trudnych warunkach pogodowych.

Dziś przedstawiamy Wam wstępne rozważania Morsa Kochanskiego na ten temat.

Firecraft czyli sztuka niecenia ognia – cz.1

Gdy wszystko inne zawodzi, ogień jest najprostszą metodą zapewnienia ciepła i komfortu w zimnym i mokrym lesie.

Gdybyś był ubrany w tradycyjny, staro europejski sposób, nosząc dużą ilość wełnianych warstw odpowiednich do zapewnienia komfortu w niskich temperaturach prawdopodobnie miałbyś na sobie około 9 kg ubrań. Jeśli nie byłbyś w stanie na bieżąco podsuszać tych ubrań to po 5 dniach nosiłbyś dodatkowe 5kg nagromadzonego w odzieży lodu. Efektywność tych ubrań spadłaby do tego stopnia, że w ciągu tygodnia mógłbyś umrzeć z powodu hipotermii.

Pierwszą myślą po zaprzestaniu ruchu w zimnym klimacie powinna być myśl o rozpaleniu ognia. Nie możesz dopuścić do tego aby Twoje ręce były na tyle zdrętwiałe, że rozpalenie ognia będzie trudne. Najprostszym testem na sprawdzenie kondycji naszych rąk jest dotknięcie opuszkiem kciuka opuszka najmniejszego palca tej samej dłoni. Jeśli tylko zaczynasz mieć choćby najmniejszy problem z dokonaniem tego testu to jest to ostatnia chwili aby rozpalić ogień. W mrozie i gdy las jest mokry potrzeba rozpalenia ognia jest największa – wtedy też o ten ogień najtrudniej. Jeśli już doszło do zdrętwienia kończyn konieczne może być intensywne ćwiczenie fizyczne aby pobudzić krążenie i odzyskać sprawność ruchową. Zdrętwiałe ręce mogą doprowadzić do złamania lub upuszczenia na mokre podłoże zapałek podczas próby rozpalania ognia.

_IGP8122

_IGP8123

 Jeśli nie możesz wykonać tego testu powinieneś natychmiast podjąć działania w celu ogrzania się.

 

Sztuka prowadzenia ognia.

W procesie rozpalania i utrzymywania ognia możemy wyróżnić 4 podstawowe zagadnienia.

1.Zapłon – zapłonu możemy dokonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne to użycie zapałek, zapalniczki, krzesiw tradycyjnych i krzesiw nowoczesnych. Do trudnych technik należy świder ręczny i łuk ogniowy.

2.Ułożenie i wybór materiałów – ten etap polega na wykorzystaniu najbardziej efektywnej metody do rozpalenia porządanego typu ogniska. Odpowiednia podpałka rozpala paliwo zasadnicze o odpowiedniej jakości co w efekcie daje ogień odporny na wiatr i deszcz. Ten etap jest bardzo istotny z powodu wielu potencjalnych problemów w złej pogodzie.

3.Zastosowanie – istnieje wiele typów ognisk, które wykorzystujemy w zależności od potrzeb. Odpowiedni układ plus odpowiedni rodzaj paliwa decyduje o tym czy wykorzystamy nasz ogień do gotowania, ogrzewania, suszenia, odstraszania insektów, sygnalizacji itp.

4.Utrzymywanie i moderacja – ogień może się palić z maksymalna mocą i bez dymu. Nasza wiedza pozwala zachować duże odstępy czasu między poprawianiem i dokładaniem do ognia.

Kontrola ognia zawsze odbywa się według tych samych zasad.

W piecyku pod podpałkę podkładamy ogień ( zapłon). Podpałka zapala średniej grubości paliwo a to zapala paliwo właściwe, które zaczyna się palić z dużą temperaturą ( ułożenie i wybór materiałów) Paliwo powinno wytworzyć dobrą, gruba warstwę żaru. W celu ograniczenia temperatury i tempa spalania można dodać świeżego drewna. Można również ograniczyć dopływ powietrza ( moderacja). Otwarty ogień jest trudniejszy do regulowania niż palenisko w piecu ale zasady są takie same.

Więcej w temacie już wkrótce!

 

 

 

 

One thought on “Mors Kochanski ‘Bushcraft’ – Firecraft czyli sztuka niecienia ognia – cz.1

  1. Czytałem gdzieś ostatnio, że ksiazka Kochanskiego ma wkrótce ukazać się pierwszy raz po polsku. Niestety wydawnictwo, które się tego podejmuje słynie podobno z kiepskiej jakości tłumaczeń. Pożyjemy, zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *