Jaki hamak turystyczny wybrać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki hamak turystyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Hamak 2012 Travel + Frontline Hammock - b3

 

Niedawno przedstawiliśmy Wam argumenty dlaczego warto wybrać hamak jako schronienie podczas biwaku. Dziś postaramy się zwrócić Waszą uwagę na najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze hamaka. Oczywiście nasze rady dotyczą hamaków turystycznych a nie ogrodowych. Te drugie to zupełnie inna kategoria i nie będą tu omawiane. Przejdźmy więc do rzeczy.

 

Po pierwsze od razu zapomnij o hamakach wykonanych z siatki. Nie nadają się one do celów noclegowych. Wyobraź sobie baleron – to nie jest to czego chcesz aby dobrze wypocząć i przespać noc. Poza tym najczęściej są za krótkie.

 

Po drugie zrezygnuj z hamaków z drewnianymi rozpórkami. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardziej wygodne, gdyż sprawiają, że hamak jest napięty. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie, hamak bez rozpórek przyjemnie oplata ciało i dostosowuje się do naszej pozycji zapewniając bardzo dużą wygodę.

 

Po trzecie zwróć uwagę na długość hamaka. Hamak nie może być za krótki. Aby zapewnić komfort osobom o wzroście do 190cm hamak musi mieć około 270cm długości. Hamak wyraźnie krótszy będzie niewygodny. Dłuższy hamak z kolei będzie wymagał większego tarpa / płachty biwakowej aby go zakryć i ochronić przed zacinającym deszczem. Jest to bardzo istotny czynnik, gdyż bez prawidłowego zadaszenia nocowanie w hamaku może zakończyć się nieprzyjemnie. Ważna jest również szerokość – aby móc się wygodnie położyć po przekątnej hamak musi mieć minimum 120cm szerokości.

 

Po czwarte jeśli chcemy nocować w naszym hamaku to musimy zapewnić izolację od spodu. Możemy wykorzystać tzw. under quilt lub matę izolacyjną. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze i bardziej uniwersalne, gdyż daje możliwość nocowania na ziemi. Jednak aby wygodnie korzystać z maty w hamaku wybierzmy taki model, którego podstawa wykonana jest z dwóch warstw materiału, które tworzą kieszeń na karimatę. Umieszczając matę w takiej kieszeni zapobiegamy przesuwaniu się maty w trakcie snu. Spanie w jednowarstwowym hamaku bezpośrednio na macie jest po prostu mniej wygodne. Z każdym naszym ruchem istnieje ryzyko, że mata wysunie się spod jakiejś części ciała i zaczniemy odczuwać dyskomfort termiczny.

 

Po piąte bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort naszego wypoczynku jest moskitiera. Modele z wszytą na stałe moskitierą zapewniają nie tylko wygodę spania w hamaku ale również gwarantują ochronę przed wszystkimi insektami zarówno latającymi jak i biegającymi. Moskitiera tylko zakładana na hamak nie chroni go całkowicie, gdyż zawsze zostaje potencjalne miejsce wejścia dla intruza. Moskitiera powinna być skonstruowana w ten sposób, aby zapewnić możliwość rozciągnięcia jej na szerokość i tym samym odsunięcia jej od twarzy i stworzenia przestronnego wnętrza hamaka. Spanie z siatką bezpośrednio przy twarzy nie jest najwygodniejsze.

 

Po szóste warto się zabezpieczyć na wypadek braku drzew. Hamak ma same zalety i jedna wadę – gdzieś trzeba go zawiesić. Jeśli brakuje drzew warto wybrać model, który umożliwia rozbicie na ziemi w formie norki wciąż dając zabezpieczenie w postaci moskitiery. Jeśli chcemy z hamaka korzystać przez cały rok warto zastanowić się nad impregnowaną wersją.

 

Po siódme zwróćmy uwagę na drobne ułatwienia. Warto wybrać hamak, którego wnętrze zostało wyposażone w niewielkie kieszonki na podręczny sprzęt, telefon czy dokumenty. Dobrze też mieć pętelki wszyte od wewnątrz w moskitierę dające możliwość podwieszenia drobnych przedmiotów, z których często korzystasz, np. latarki. Te niewielki ułatwienia często stanowią różnicę między komfortem a jego brakiem.

 

Mamy nadzieję, że te kilka powyższych rad ułatwi Wam wybór hamaka. Jeśli macie jakieś wątpliwości lub pytania napiszcie do nas. Odpowiemy na każde pytanie.

 

3 thoughts on “Jaki hamak turystyczny wybrać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie.

  1. Witam. Jestem na kupnie hamaka, a ze jestesmy wraz z synami wiernymi widzami kanału Bushcraftowy na youtubie to postanowiłem w Waszych zasobach poszukać informacji na ten temat. Niestety nie trafiłem na filmik o tematyce hamakowej w zakresie jaki mnie interesuje. Dopiero ten artykuł przybliżył mi znacznym stopniu problem. Mam jednak jeszcze pare wątpliwości co do szczegółów. Po pierwsze chce żeby hamak byl całoroczny wiec komfortowy, wodoodporny z kieszenią na karrimate oraz możliwie niezniszczalny. W kolorach maskujacych. Zapoznałem sie z ofertą w waszym sklepie i najbliżej jest mi do hamaków DD ( ehh gdyby lesovik mial to wszystko… ). Wątpliwości zaczely sie przy wyborze hamaku z moskitiera czy bez. W lecie w polskich puszczach można być zjedzonym żywcem, nie trzeba się wybierać nad Amazonkę, wiec moskitiera jak najbardziej bedzie potrzebna. Jednak w zimie jest bezużyteczna. Moje wątpliwości sa takie czy w sezonie zimowym moskitiera nie będzie przeszkadzać w częstym użytkowaniu hamaka? I drugie pytanie czy hamak całoroczny musi być wodoszczelny? Z którego można zrobić norke? I jak się ma do tego wszystkiego model DD zapinany do okoła? Chodzi mi o porównanie modelu Camping, Travel, Frontliner. Z góry dziekuje.

    1. Cześć. Szczerze – moje zdanie jest takie, że hamak jest świetny gdy jest ciepło. Na zimę schodzę na ziemię. Mniejszy problem z izolacją. Jeśli chodzi o ciepłe pory to polecam model Frontline- materiał oddycha i daje pełną ochronę przed insektami. A jeśli będzie trzeba rozłożyć go na ziemii to wystarczy np. podłożyć folię nrc.
      Pozdrawiam

  2. Cześć!
    W te wakacje planujemy z chłopakiem przejść Głowny Szlak Beskidzki i zastanawiamy się nad opcją noclegową w postaci Hamaku. Mam dosyć nietypowe pytanie.
    Generalnie bardzo boję się dzikich zwierząt. Takie wędrówki są dla mnie zawsze stresujące w przypadku spania “pod gołym niebem”. Hamak nie izoluje tak jak namiot, więc jeśli zdecydowałavym się na tą opcję, chciałbym spać razem z towarzyszem wyprawy. Czy istnieją hamaki dwu osobowe? Czy to wg jest realne, aby zasnąć w takim hamaku w dwie osoby? Moje pytanie wynika z lęku, który sprawił by mi wiele problemów gdybym miała zasypiac i budzić się sama w lesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *