Zawsze przygotowany – epidemia.

 

Świat powoli ogarnia strach przed epidemią Eboli. Eksperci WHO przyznają, że nie spodziewali się, że rozprzestrzenianie się tej choroby przyjmie takie rozmiary. My nie będziemy Was straszyć, nie będziemy się też wymądrzać na temat samej choroby – nie jesteśmy ekspertami.

ebola

Natomiast dziś powiemy Wam co radzą eksperci w przypadku zagrożenia epidemią grypy. Myślimy, że wiele z tych zaleceń można odnieść do obecnej sytuacji. Zapraszamy do lektury.

 

Już teraz powinieneś przygotować się na wypadek epidemii choroby zakaźnej. Powinieneś mieć świadomość możliwych skutków takiego zagrożenia oraz znać sposoby zabezpieczenia siebie i swoich bliskich przed chorobą. Poniżej znajdziesz listę podstawowych zaleceń przygotowaną przez amerykańskie agencje rządowe.

 

Przed epidemią.

 

  1. Zapoznaj się z naszymi poradami w dziale Zawsze przygotowany. Znajdziesz tam podstawowe zalecenia na wypadek każdej sytuacji kryzysowej.
  2. Zgromadź i przechowuj zapasy wody i żywności na okres 2 tygodni. W czasie epidemii możliwość uzupełniania zapasów może być mocno ograniczona.
  3. Zbuduj domowy zestaw awaryjny.
  4. Jeśli stale przyjmujesz leki upewnij się, że masz ich odpowiedni zapas.
  5. Przygotuj dobrze wyposażoną apteczkę domową.
  6. Rozmawiaj z rodziną, omów ewentualne zagrożenie i schematy zachowań w odpowiedzi na różne scenariusze.
  7. Zaangażuj się w opracowanie schematów zachowań i pomocy w lokalnej społeczności. W mniejszych miejscowościach może to mieć kluczowe znaczenie.

 

W czasie epidemii.

 

  1. Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi. Jeśli jesteś chory unikaj kontaktu z innymi ludźmi aby ich chronić.
  2. Jeśli to możliwe to zostań w domu. Unikaj tłumów, miejsc skupiających wielu ludzi.
  3. Gdy kaszlesz lub kichasz zasłaniaj nos i usta chusteczką lub innym materiałem. Ograniczy to rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.
  4. Myj często ręce.
  5. Unikaj dotykania dłońmi oczu, nosa i ust. Jeśli miałeś kontakt z przedmiotami narażonymi na kontakt z chorymi to ryzykujesz zakażenie.
  6. Dbaj o dobrą formę fizyczną. Wysypiaj się, dobrze odżywiaj, unikaj stresów.
  7. Słuchaj wiadomości i komunikatów służb. W ten sposób będziesz na bieżąco informowany o sytuacji.

 

Panika zabija. Trzeba zachować czujność i zadbać o siebie i najbliższych. Trzeba też; choć może się to wydawać trudne; zaufać ludziom, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa.

 

My życzymy Wam zdrowia i tego abyście nigdy nie musieli wykorzystać Waszych zestawów awaryjnych.

 

Autor: Marcin Surowiec “Treasure Hunter”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *