Jak przetrwać zimą w samochodzie.

Jak przetrwać zimą w samochodzie.

 zima atakwww.jafrianews.com

Zima zaatakowała Europę. Tysiące osób podróżujących w Alpy zostało zatrzymanych w drodze przez obfite opady śniegu. Część z nich wylądowało w tymczasowych schronieniach – wielu musiało spędzić noc w samochodach. W skrajnych wypadkach takie sytuacje mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Jak przygotować się do zimowej podróży samochodem aby w razie kłopotów wyjść z nich obronną ręką? Co zrobić gdy zostaniemy unieruchomieni na trasie a warunki sprawiają, że pomoc szybko nie dotrze? Przedstawimy Wam kilka prostych porad:

 

  • Po pierwsze – jeśli media informują o obfitych opadach śniegu lub innych utrudnieniach na drogach to najlepszym wyjściem może być rezygnacja z podróży.
  • Po drugie – jeśli już jesteś w trasie to pamiętaj aby zawsze mieć zapas paliwa. Im bliżej pełnego baku tym lepiej. Pozwoli to dłużej jechać i dłużej ogrzewać wnętrze pojazdu w razie potrzeby.
  • Po trzecie – przygotuj samochodowy zestaw awaryjny. Zimą warto wozić ze sobą kilka takich przedmiotów jak koc, dodatkowa ciepła odzież, coś do zjedzenia i zapas wody pitnej, latarka, dobrze wyposażona apteczka, ogrzewacze do rąk, gwizdek, łopata do śniegu kamizelka odblaskowa czy kable rozruchowe. Warto zabrać też coś co pomoże zabić nudę w czasie przymusowego postoju.
  • Po czwarte – zawsze miej naładowany telefon. Smartphone to więcej niż telefon – urządzenia te mogą być bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych.
  • Po piąte – zadbaj o widoczność. Jeśli utknąłeś w zaspie to umocuj jakiś widoczny element tak aby ułatwić służbom odnalezienie Cię. Zawiąż np. kamizelkę odblaskową na antenie. Możesz też używać gwizdka do wezwania pomocy.
  • Po szóste – zostań w samochodzie lub tuż przy nim. Ratownicy szybciej znajdą auto niż pojedynczą osobę.
  • Po siódme – odpalaj silnik z przerwami. Ogrzewaj auto przez 10-15 minut na 1 godzinę. W ten sposób oszczędzisz paliwo.
  • Po ósme – po zmroku zapal jakieś światło wewnątrz auta. Światło wewnątrz kabiny zdecydowanie ułatwi pracę ekipom ratowniczym. Nie korzystaj jednak z oświetlenia samochodu jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że rozładujesz akumulator.
  • Po dziewiąte – ruszaj się – aby uniknąć wychłodzenia i odmrożeń musisz pobudzać krążenie. Ruszaj często palcami u rąk i stóp. Jeśli warunki to umożliwiają to wysiądź z auta aby się poruszać.
  • Po dziesiąte – jeśli nie jesteś sam i wokół Ciebie są inni ludzie uwięzieni w samochodach to działajcie wspólnie. Lepiej obsadzić jeden samochód i zużywać paliwo z jednego baku aby ogrzać wszystkich niż osobno zużywać paliwo z np. 4 aut.

 

Zachowanie pozytywnego myślenia jest podstawowym sposobem na wyjście z wielu opresji. Uzupełniając to o dobry ekwipunek powinniśmy bez problemu doczekać pomocy lub przeczekać najgorsze warunki.

 

Pamiętajcie też o przygotowaniu domu na wypadek nagłych zdarzeń. Więcej porad znajdziecie w zakładce “Zawsze przygotowany”.

Aby dowiedzieć się jak przetrwać w terenie zapisz się na nasz kurs survivalu.

 

Autor: Marcin Surowiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *