Co spakować w góry na jeden dzień wędrówki.

Wybierając się w góry powinniśmy zapakować do plecak podstawowy ekwipunek bez względu na długość naszej wycieczki. Nawet najkrótszy spacer w terenie górskim może przynieść niespodzianki. Warto się na nie przygotować.

Dziś prezentujemy Wam taką podstawową listę sprzętu – oczywiście z bushcraftowo – survivalową nutką.

co spakować w góry survival-1Plecak Wisport Sparrow 20 II, nóż Schrade SCHF42, dobry kompas i mapa.

1. Plecak to podstawa – zapewni najwygodniejszy sposób przenoszenia naszego ekwipunku. Pojemność około 20 litrów zupełnie wystarczy na wędrówki bez planowania noclegu.
2. Apteczka – opatrunek z bandażem, plastry, coś do oczyszczenia rany, folia nrc, rękawiczki lateksowe, tabletki przeciwbólowe, bandaż elastyczny to dobra baza. Rozbuduj ją jeśli masz taką potrzebę.
3. Mapa i kompas – mnóstwo problemów zaczyna się właśnie z braku tych dwóch elementów ekwipunku. Zawsze pakuj mapę i kompas. Zawsze.
4. Lekka kurtka przeciwdeszczowa.
5. Czapkę, rękawiczki i ochronę szyi pakujemy zawsze na górską wycieczkę. Zimą warto zdublować te elementy.
6. Osłona przed słońcem/krem z filtrem.
7. Ubiór docieplający – bluza lub kurtka – nawet w środku lata różnica temperatur między doliną a górskim szczytem może być bardzo duża.
8. Windshirt – ochrona przed wiatrem może mieć kluczowe znaczenie powyżej linii drzew. Dobry windshirt zapewni taką ochronę i przy tym będzie doskonale odprowadzał wilgoć.

co spakować w góry survival-4Buffalo Special 6 to doskonała ochrona przed chłodem i wiatrem. Przy dużym wysiłku zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci. Nóż na wędrówkę wybierzmy według własnych preferencji. Najważniejsze aby był wysokiej jakości.

9. Zapas wody lub  termos z herbatą.
10. Prowiant.
11. Nóż – przede wszystkim na wypadek zdarzeń awaryjnych – dobrany według osobistych preferencji.
12. Latarka zawsze musi znaleźć się w Twoim plecaku- gdy zmrok zastanie Cię na szlaku umożliwi ona bezpieczne poruszanie się.

co spakować w góry survival-2Bardzo odporna latarka Fenix HL23, filtr do wody Sawyer Care Plus, krzesiwo Fireflash i nóż Ka Bar Dozier Folding Hunter – to wszystko elementy zestawu awaryjnego.

13. Prosty zestaw naprawczy.
14. Zestaw do rozpalania ognia – element zestawu awaryjnego.
15. Telefon z naładowaną baterią, z zainstalowaną aplikacją Ratunek i z wpisanym telefonem do GOPR/TOPR. Przenoś telefon w pokrowcu wodoodpornym.
16. Zapasowe skarpety – mogą się przydać gdy pierwsza para zostanie przemoczona potem.
17. Gwizdek – ułatwi sygnalizację awaryjną.
18. Worki na śmieci.
19. Prosty zestaw higieniczny.
20. Kije trekkingowe.

21. Kubek stalowy.

22. Bandamka – niezliczona ilość zastosowań.
Można również pomyśleć o spakowaniu:

– filtra do wody
– kamizelki odblaskowej
– repelentów
– stuptutów
– karimaty lub maty do siedzenia
W materiale filmowym poniżej omawiamy bardziej szczegółowo nasz wybrany ekwipunek.

Sam sprzęt jednak nie zapewni nam bezpieczeństwa. Najważniejsza jest rozwaga i prawidłowe zaplanowanie wędrówki. W sytuacji awaryjnej najlepszy ekwipunek nie pomoże, jeśli nie będziemy wiedzieć jak go użyć. Kluczowe umiejętności zdobędziesz na kursie survivalu, który prowadzimy w terenie górskim.
Na Beskidzkim Kursie Przetrwania nie tylko poznasz teoretyczne podstawy sztuki przetrwania ale sam przećwiczysz najważniejsze techniki survivalowe.
Zapraszamy do zapoznania się na naszą ofertą szkoleń.
Próbkę tego czego uczymy znajdziesz w naszych filmach na kanale Youtube.
Aby być na bieżąco śledź nas na Facebooku.

Napisz proszę czy podobał Ci się ten artykuł. Czy był dla Ciebie pomocny? Będę wdzięczny za każdy komentarz 🙂

 

Autor: Marcin Surowiec

12 thoughts on “Co spakować w góry na jeden dzień wędrówki.

  1. Krótko, zwięźle i na temat. Artykuł istotnie omawia minimum, które należy mieć zawsze ze sobą, a co niestety dla większości ludzi na szlaku jest czystą abstrakcją…
    Dla mnie piątka z plusem. Pozdrawiam.

  2. Z rzeczy lekkich i przydatnych proponuję:
    – kawałek taśmy klejącej typu duct tape
    – folia NRC
    – kawałek linki lub sznurka (albo od razu paracordu)

    Te 3 rzeczy mają wiele różnych zastosowań…

  3. Pytanie odnośnie filtra. Czy sawyer mini jest równie dobry ? Na pewno jest parę gram lżejszy, pewnie troszkę mniejszy, jeśli nie ma różnicy to bym wolał mini. Żywotność wygląda, że jest taka sama.

  4. Fajny, zwięzły tekst na temat 🙂 Od siebie dodam, że warto mieć zawsze jakąś wysokoenergetyczną żywność, batonik, gorzką czekoladę czy suszone mięso (nada się nawet na bulion, skoro już zabiera się stalowy kubek).
    Co myślisz o scyzorykach zamiast noży? Do tej pory nie miałam porządnego noża ani scyzoryka, więc szukam porady, co się bardziej przydaje, jedno większe ostrze czy kilka różnych, ale mniejszych.

    1. Do szeroko rozumianej turystyki dobry scyzoryk to świetnie rozwiązanie. Często bardziej praktyczne niż nóż z głownią stałą. Pozdrawiam

  5. Na stłuczenia tkanek miękkich warto wrzucić kwaśną wodę w żelu czyli altacet. Ja osobiście używam Altaziaja polskiej firmy Ziaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *