Leśna Szkółka Niedzielna – lekcja 1- Pierzaste patyki.

Rozpoczynamy cykl Leśnej Szkółki Niedzielnej. Zgodnie z zapowiedziami na początek coś dla nowicjuszy.

_IGP7489

Lekcja 1. Pierzaste patyki ( Feather sticks) i wióry.

 

Cel lekcji – zdobyć umiejętność strugania pierzastych patyków i wiór.

Poziom – podstawowy.

Opis. Cykl Leśnej Szkółki Niedzielnej zaczynamy od; jak mogłoby się wydawać; rzeczy banalnej czyli od strugania pierzastych patyków ( z angielskiego feather sticks – trudno o dobre, polskie tłumaczenie) i wiórów. To, że rzecz ta może wydawać się banalna nie mówi nic o jej praktycznym znaczeniu. Umiejętność wystrugania dobrych, efektywnych pierzastych patyków i wiór jest bardzo istotna i może zadecydować o tym czy uda nam się rozpalić ogień w trudnych warunkach. Czy będziemy kulić się zmarznięci czy będziemy ogrzewać się w blasku ognia. Czy będziemy mokrzy czy  wysuszeni. Umiejętność ta pokazuje, że potrafimy kontrolować nóż i sprawić aby robił to co chcemy. Jej istotność polega też na tym, że pozwala z małego, nawet składanego noża zrobić narzędzie survivalowe. Nie musimy uciekać się do batonowania aby odsłonić suche drewno. Wystarczy odpowiednia ilość strużyn.

_IGP7485Od lewej- zadanie nieprawidłowe, w środku- akceptowalne, po prawej- prawidłowe.

 

Prawidłowe strużyny powinny być cienkie i mocno skręcone. Minimalna grubość sprawi, że szybką złapią płomień- złapią nawet iskrę z krzesiwa. Poskręcane wióry dają lepszy dopływ tlenu do płomienia.

Poza jakością strużyn liczy się też ilość. Możemy przyjąć, że potrzebujemy taką ilość aby wypełniła wnętrze czapki z daszkiem. To powinno dać mocny płomień i wytworzyć na tyle wysoką temperaturę aby podsuszyć i zapalić wilgotny chrust/podpałkę.

_IGP7469

 

Aby wygodniej układać pierzaste patyki przed rozpaleniem ognia najlepiej strugać drewno tylko z jednej strony patyka. Pamiętajmy też, że strużyny będą układać się tak jak będziemy prowadzić nóż. Jeśli nóż poprowadzimy prostopadle do drewna to strużyna ułoży się prosto w osi patyka. Jeśli uniesiemy czubek noża to strużyny odejdą w bok w stronę tego czubka, jeśli uniesiemy rękojeść- strużyny odejdą w stronę przeciwną. W ten sposób możemy zmieścić najwięcej strużyn na małej powierzchni.

_IGP7472Gdy uniesiemy czubek noża strużyny odejdą w lewą stronę.

_IGP7478

Gdy uniesiemy rękojeść strużyny odejdą w prawą stronę.

_IGP7481Gdy nóż ułożymy prostopadle strużyny ułożą się prosto wzdłuż patyka.

Przed przystąpieniem do zadania naostrz nóż najlepiej jak umiesz.

Pamiętaj, że inaczej wykonuje się to zadanie w czasie letniego spaceru po lesie a inaczej zimą, w niskiej temperaturze, w grubych rękawicach i po całym dniu marszu.  Dla zasady najlepiej podłożyć jakiś materiał pod nasze wióry aby ograniczyć kontakt w wilgotnym podłożem.

Trening czyni mistrza.

Narzędzie– Dobry, ostry nóż. Nóż tępy będzie poważną przeszkodzą do wykonania tego ćwiczenia.

_IGP7482Im bardziej poskręcane wióry tym lepiej.

Test- Wykonaj odpowiednią ilość strużyn dobrej jakości.

No to do dzieła!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *